سرویس: اقتصادی » راه و شهرسازی ۱۸:۰۰ - چهارشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۵

معاون راهداری حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان:

اصفهان جزو ۵ نقطه پرتصادف کشور است/آزادراه فرودگاه محدوده حصه پرتصادف‌ترین نقطه اصفهان

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: استان اصفهان با ۶۷ نقطه پرتصادف جزو ۵ استان پرتصادف کشور شناخته شده است.

به گزارش اصفهان شرق،  فرزاد دادخواه ظهر امروز در نشست مطبوعاتی هفته حمل و نقل و راهداری در جمع خبرنگاران اظهارکرد: امسال نخستین سالی است که هفته حمل و نقل و روز راهدار را در یک اداره کل جشن گرفتیم و این موضوع به دلیل ادغام این دو سازمان بود.

وی افزود: اول دی ماه به عنوان روز راهدار را به همه راهداران، سخت‌کوشان، سفیران آرامش جاده‌ها و فرشتگان نجاتی که در راه‌ها تلاش می‌کنند و در سخت‌ترین شرایط در جهت ارتقای ایمنی راه‌ها، تسهیل عبور و مرور و کمک به مسافران، جان بر کف خدمت‌رسانی می‌کنند.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: سالیانه شاهد حوادث زیادی در جاده‌ها هستیم، حوادثی که منجر به فوت، قطع و یا نقص عضو هم‌وطنان شده است؛ استان اصفهان جزو ۵ استان پرتصادف کشور شناخته شده است.

*اجرای طرح راهداری زمستانی تا نیمه فروردین ۹۶

وی در ادامه تصریح کرد: مانور بزرگ امداد جاده‌ای با هدف آمادگی بیشتر در دستگاه‌های امداد جاده‌ای امروز در استان اصفهان برگزار و پس از آن از زحمات همه تلاش‌گران شورای حمل و نقل استان قدردانی شد.

دادخواه از اجرای طرح راهداری زمستانی خبر داد و بیان داشت: این طرح همه ساله از ۱۵ آذرماه آغاز و تا ۱۵ فروردین‌ماه سال بعدی آن ادامه خواهد داشت که در ماه آخر این طرح، طرح راهداری نوروزی نیز اجرا می‌شود.

وی اضافه کرد: طرح راهداری زمستانی امسال در قالب ۱۰۰ اکیپ راهداری آغاز شد که البته از یک ماه پیش از شروع این طرح، آمادگی لازم در همه اکیپ‌ها و راهدارخانه‌های مناطق صعب‌العبور وجود داشت.

*فعالیت‌های راهداری قابلیت کلنگ‌زنی و افتتاح ندارد

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان با اشاره به اذغام دو سازمان حمل و نقل جاده‌ای و راهداری عنوان داشت: انتقال ۸۷۰ تن از پرسنل اداره کل راهداری در کنار برف‌روبی و شرایط سخت جوی، کار را برای ما مشکل‌تر کرد.

وی متذکر شد: بخش عمده‌ای از خدمات و فعالیت‌های راهداری قابلیت کلنگ‌زنی و افتتاح نداشته و به چشم مردم و مسؤولان نمی‌آید و به همین دلیل ناپیدا و طاقت‌فرسات.

دادخواه ابرازداشت: عملیات جمع‌آوری صحنه تصادف، ساماندهی راه‌ها، نصب تابلوهای مورد نیاز و … به صورت مستمر انجام شده و به همراه مراسم تشریفاتی و افتتاحیه‌ای نخواهد بود.

وی تأکید کرد: شب گذشته در استان اصفهان به غیر از شهرستان خور و بیابانک تقریباً همه شهرستان‌ها با بارش برف همراه بودند، از برف ۵۰ سانتی‌متری در شهرستان چادگان گرفته تا برف ۱۰ سانتی‌متری در مناطق شرقی استان اصفهان که تمامی عوامل راهداری به فعالیت مشغول بودند.

*اجرای ۷۵ پروژه روکش آسفالت با اعتبار ۲۷۰ میلیارد تومان

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان اذعان داشت: اکثر پروژه‌هایی که اعتبار آن‌ها از طریق راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور تأمین شده در حال پیگیری است.

وی اظهارداشت: در حال حاضر ۷۵ پروژه روکش آسفالت با اعتباری بالغ بر ۲۷۰  میلیارد تومان در محورهای مواصلاتی استان اصفهان آغاز شده و در دست اجراست.

*کاهش ۵۰ درصدی خرابی آسفالت جاده‌های استان اصفهان

دادخواه ادامه داد: در سال ۹۵-۹۶ حدود ۱۶۰ کیلومتر آسفالت سطحی و بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان جهت اجرای پروژه روکش آسفالت گرم برآورد شده و مناقصات آن برای مشخص شدن پیمانکاران در حال پیگیری و اجراست.

وی خاطرنشان کرد: ۳ سال پیش استان اصفهان دارای هزار و ۳۰۰ کیلومتر خرابی شدید روکش آسفالت بود که در حال حاضر این میزان از خرابی به ۶۵۰ کیلومتر رسیده است.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان با اشاره به شانه‌سازی و اصلاح شیب شیروانی اظهارداشت: ارتقای ایمنی راه‌ها با استفاده از کمترین امکانات استانی در حال پیگیری است.

* ۶۷ نقطه پرتصادف کشور متعلق به اصفهان است

وی با اشاره به نقاط پرتصادف استان اصفهان اضافه کرد: ۶۷ نقطه از ۱۰۹ نقطه پرتصادف استان اصفهان در میانگین نقاط پرتصادف مصوب کشور به ثبت رسیده که با همین اولویت‌ درصدد حذف نقاط تصادف‌خیز هستیم و اولویت ما همین ۶۷ نقطه است و امیدواریم گامی مؤثر در جهت کاهش تلفات جاده‌ای برداریم.

دادخواه با اشاره به نقاط حادثه‌خیر جاده‌ای در استان اصفهان بیان داشت: براساس تعداد تصادفات واقع شده در یک نقطه، نقاط پرتصادف تعیین می‌شود که اگر بیش از ۳ تصادف منجر به فوت در نقطه‌ای رخ داد، آن نقطه به عنوان نقطه پرتصادف شناخته می‌شود.

*آزادراه فرودگاه محدوده حصه پرتصادف‌ترین نقطه اصفهان

وی اضافه کرد: آزادراه فرودگاه محدوده حصه پرتصادف‌ترین نقطه در استان اصفهان بوده و دلیل آن غیرقابل کنترل بودن تردد عابران پیاده در این نقطه است که علی‌رغم نصب توری بر روی نیوجرسی این جاده و نصب متعدد پل عابر پیاده، بی‌احتیاطی‌های زیادی توسط شهروندان صورت می‌گیرد.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان ادامه داد: محور مواصلاتی اصفهان-داران دومین نقطه پرتصادف استان اصفهان و کمربندی شمالی نجف‌آباد به دلیل عبور سربازان یک پادگان سومین نقطه پرتصادف استان اصفهان است.

*اختصاص ۲۷ میلیارد تومان برای ایمن‌سازی جاده‌ها

دادخواه ابرازداشت: اعتباری بالغ بر ۲۷ میلیارد تومان برای ایمن‌سازی جاده‌های استان اصفهان در سال ۹۵ اختصاص داده شده که این اعتبار جهت نصب نیوجرسی، گاردریل، تابلو و علائم راهنمایی و رانندگی، خط‌کشی راه‌ها، ایجاد شبکه روشنایی و همچنین آشکارسازی، آرام‌سازی و ایمن‌سازی راه‌ها تعلق گرفته است.

وی با اشاره به وضعیت روکش آسفالت محورهای مواصلاتی استان اصفهان یادآور شد: استان اصفهان در اجرای روکش آسفالت نوین در کشور پیشرو است؛ میزان هزینه روکش آسفالت به قدری بالاست که اعتبارات جوابگوی آن نیست

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان افزود: اگر بخواهیم هر ۱۲ سال یک‌بار روکش آسفالت کل جاده‌های استان اصفهان(۱۱ هزار و ۵۰۰ کیلومتر) را نوسازی کنیم باید به طور سالیانه باید هزار کیلومتر تجدید روکش آسفالت صورت گیرد و چنین امکانی از نظر اعتبارات وجود نخواهد داشت.

*نوسازی ۴۰۰ کیلومتر روکش آسفالت جاده‌های استان

وی تصریح کرد: به دلیل محدودیت در تأمین اعتبارات مورد نیاز طی ۳ سال گذشته توانسته‌ایم تنها ۴۰۰ کیلومتر از روکش آسفالت جاده‌های مواصلاتی استان اصفهان را نوسازی کنیم.

دادخواه در ادامه گفت: رویکرد اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان استفاده از آسفالت حفاظتی، الیافی، SMA، جاذب تنش، پودر لاستیک و پلیمری است و اجرای آن در سال‌های ۹۴ و ۹۵ در محورهای مواصلاتی شهرستان‌های شهرضا، دهاقان، نایین و اردستان اجرا شد.

وی افزود: آمار فوتی ناشی از تصافات در محور آزادراه کاشان-اصفهان بسیار بالا بوده و دلایل اصلی آن سرعت غیرمجاز و خواب‌آلودگی بوده که در یک مورد خودرویی خلاف جهت در این بزرگراه حرکت کرده است؛ بیشترین تلفات در تصادفات رانندگی مربوطه به خودروهای پراید و پژو ۴۰۵ بوده که در آمارهای جدید استان اصفهان خودروی پژو ۴۰۵ از پراید پیشی گرفته است.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان در پایان تأکید کرد: میانگین سن ناوگان حمل و نقل به ترتیب سواری ۷ سال، اتوبوس ۱۰ سال، مینی‌بوس ۱۸ سال و کامیون ۱۶ سال است.

انتهای پیام/فارس

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.