سرویس: اجتماعی ۱۶:۳۱ - سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵

تا سال 2030 میلادی؛

ششمین بیماری مهلک جهان کنترل می شود

دکتر رسولی نژاد گفت: ششمین بیماری مهلک جهان قرار است تا سال ۲۰۳۰ با تدابیر ویژه و اقدام متخصصان کنترل شود.

متخصص بیماری های عفونی در گفتگو با اصفهان شرق با اشاره به اینکه می توان در آینده بیماری نظیر ایدز را نیز کنترل کرد، گفت: یکی از اهداف و چشم انداز مهم بیماری ایدز در ایران و جهان این است که تا سال ۲۰۲۰ بیماران مبتلا به ایدز تا ۹۰ درصد مورد شناسایی، ۹۰ درصد درمان و همچنین می توان تا ۹۰ درصد از خطر انتقال این بیماری را پیشگیری کرد.

مهرناز رسولی نژاد افزود: قرار است تا سال ۲۰۳۰ ویروس ایدز را کنترل کنند و در این خصوص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استراتژی مهمی در دست دارد و آن این است که بتواند هر چه بیشتر بیماران در معرض خطر به بیماری ایدز را با انجام آزمایش شناسایی و در نتیجه بتوان درمان اصولی و درستی را به آنان ارایه دهد.

وی با بیان اینکه ایدز از سوی سازمان بهداشت جهانی ششمین بیماری کشنده نام گرفته است، اظهار کرد: از این رو با اجرای طرح ۱۵ ساله برخی از کشورها از جمله ایران در جهت کنترل همه گیری ایدز باید ظرف مدت ۱۵ سال آینده همه گیری ایدز را در جهان پایان دهند.

متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه در حال حاضر بر اساس گزارش وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تعداد بیماران مبتلا به ایدز که در کشور مورد شناسایی قرار گرفته اند بیش از ۳۰ هزار نفر است گفت: درمان بیماری ایدز می تواند امید به زندگی و طول عمر بیماران را افزایش داده و از انتقال بیماری جلوگیری کند.

وی اضافه کرد: دارو ها و درمان های مختلفی برای کنترل بیماری ایدز در کشور وجود دارد و امیدواریم داروهای کنترل ایدز جدید تر و بیشتری به کشور وارد شود.

مهرناز رسولی نژاد درباره اینکه آیا در چند سال اخیر مشکلی برای تامین داروهای مبتلایان وجود داشته است، بیان کرد: تاکنون مشکل عمده ای از نظر تامین داروهای ایدز نداشته ایم و البته ابتلا به بیماری ایدز در کشور از اعتیاد تزریقی به سمت تماس جنسی (ایدز جنسی ) رفته و این بیماری در دهه اخیر در کشور افزایش یافته است.

دکتر رسولی نژاد افزود: صدا و سیما با پخش برنامه های آموزنده و کوتاه و همچنین رسانه های مکتوب باید به طور شفاف در راستای افزایش آگاهی عمومی جامعه و همچنین روش های مراقبت از خود و پیشگیری از ایدز گام بردارند.

وی بیان کرد: بیماران ایدزی به خاطر انگ ایدزی بودن و طرد از خانواده و جامعه بیماری خود را از دیگران مخفی کرده و برای ادامه درمان به پزشکان مراجعه نمی کنند همین شرایط باعث می شود که این بیماری بیشتر انتشار یابد.

رسولی نژاد با اشاره به اینکه تا کنون هیچگونه درمانی قطعی در جهان و ایران برای بیماری ایدز وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: با توجه به پیشرفت های علمی و پزشکی برای کنترل بیماری ایدز دارویی در دسترس است که می توان این بیماری را به خوبی کنترل کرد و فرد بیمار همانند افراد عادی به زندگی خود ادامه دهد.

انتهای پیام/ فرشته وکیلی

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.