سرویس: اقتصادی » کشاورزی و دامپروری ۱۴:۰۴ - شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵

در پنجمين جلسه شوراي پژوهشي حفاظت محيط زيست استان؛

راه های مقابله با ریزگرد و پیش روی بیابان در شرق اصفهان بررسی شد

پروژه ارزیابی اقدامات اصلاح و احیای دشت سجزی در شورای پژوهشی محیط زیست استان اصفهان بررسی شد.

به گزارش اصفهان شرق، در پنجمین جلسه شورای پژوهشی حفاظت محیط زیست استان، اقدامات اصلاح و احیای دشت سجزی بررسی شد.
در این جلسه که به ریاست مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان اصفهان برگزار شد، طرح مقدماتی “ارزیابی الکترونیکی وضعیت موجود و تأثیر اقدامات اصلاح و احیای دشت سجزی جهت کاهش فرسایش خاک و تولید ریز گردهای شرق اصفهان با استفاده از روش های میدانی و سنجش از راه دور” در دستور کار قرار گرفت.
از آنجا که پس از خشک شدن تالاب گاوخونی تولید ریزگرد و پیش روی بیابان در شرق اصفهان فزونی یافت، این طرح می تواند راهبردی برای این مشکل باشد.
شناسایی مناطق برداشت، حمل و رسوب گذاری ریزگردهای منطقه و ارزیابی وضعیت موجود منطقه از نظر اقلیم، خاک شناسی، هیدرولوژی، پوشش گیاهی و وضعیت تخریب و فرسایش خاک از اهداف این طرح است که با استفاده از سنجش از راه دور در مقیاس مورد انتظار برای این طرح پیش بینی شده است.  همچنین ارزیابی درستی اقدام های انجام یافته و تأثیر اقدام های اصلاحی از دیگر اهداف این طرح اعلام شد.
حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و رئیس این شورا پس از اعلام نظریات کارشناسی اعضای شورای پژوهشی ضمن بیان اهمیت این پروژه، به دلیل ایجاد دید روشن در انتخاب روش های مقابله با بیابان زایی در شرق اصفهان حمایت خود را از اجرای پروژه پس رفع نواقص آن اعلام نمود و اظهار داشت با توجه به استقرار دبیرخانه کمیته استانی مقابله با پدیده گرد و غبار در حفاظت محیط زیست استان این اداره کل حمایت عملیاتی ساختن این طرح را به عهده خواهد گرفت.

موضوع دیگری که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت طرح « استفاده از پسماندهای پالایشگاه اصفهان در فرایند تولید سیمان » بود که با توجه به معضلات زیست محیطی ناشی از اجرای آن مورد تأیید شورای پژوهشی حفاظت محیط زیست استان قرار نگرفت.
انتهای پیام/ایمنا
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.