سرویس: سیاسی ۱۰:۳۴ - یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵

عضو هیات نظارت بر برجام:

دست ایران برای مقابله به مثل در قضایای هسته‌ای بسته نیست/تمدید تحریم‌ها نقض صریح برجام است

نماینده مقام معظم رهبری در امور بین الملل گفت: تمدید تحریم های ده ساله در کنگره آمریکا در حقیقت انتقام نافرجام امریکایی ها در قبال پیروزی های پی در پی ایران و متحدین آن در منطقه است.

به گزارش اصفهان شرق، على اكبر ولایتی مشاور عالى مقام معظم رهبرى در امور بين الملل در حاشيه ديدار با بالاورنتیف نماینده ویژه پوتین درامورسوریه در جمع خبرنگاران با اشاره به تمدید 10 ساله تحریم های ضد ایرانی در کنگره آمریکا گفت: این اقدام نقض صریح برجام است.

وى افزود: البته هنوز به امضای رئیس جمهور امریکا نرسیده است اما اگر وی این قانون را امضا کند و نهایی شود نقض صریح برجام است؛ زیرا امریکایی ها در جلساتی که با حضور 5 کشور دیگر و ایران برگزار کردند قول داده بودند که به هیچ وجه کاری نکنند که مخل روح حاکم بر برجام و بندهای آن شود.

ولايتى در ادامه گفت: مطابق توافقات انجام شده  براساس برجام بنا بود جمهوری اسلامی ایران محدودیت های مورد توافق در مذاکرات هسته ای را برای مدت مشخصی بپذیرد و از طرف مقابل تمام محدودیت هایی که در حوزه اقتصادی بر جمهوری اسلامی به طور ناحق تحمیل شده بود برداشته شود. این مورد قبول نيست که از یک طرف چنین قراردادی امضا شود و از طرف دیگر تحریم ها به بهانه های مختلف از جمله حقوق بشر، حمایت از تروریسم و…. مجددا از سر گرفته شود.

عضو كميته نظارت بر برجام این ادعای آمریکایی ها را که عنوان می کنند ایرانی ها به دلیل حمایت از حزب الله از تروریسم حمایت می کنند را مضحک خواند و تصریح کرد: حزب اللهی که از کشور لبنان و از حیثیت مردم این کشور و تمامیت ارضی لبنان در مقابل تجاوز صهیونیست ها دفاع می کند و با همه وجود و تقدیم شهدای بسیار زیاد در سوریه در مقابل تروریست ها ایستاده است کمک به این کشور را کمک به تروریسم می دانند و خود آمریکایی ها که از داعش ، جبهه النصره و القاعده بنا به اقرار خود دفاع می کنند آن را دفاع از آزادی خواهی تلقی می کنند.

ولايتى ادامه داد: اینبه معنای واژگونه نشان دادن مفاهیم حقوقی و بین المللی است و کسی در جهان این مسائل را باور نمی کند.

وی در خصوص ادعاهاى حقوق بشر نیز گفت: آن کس که ناقض حقوق بشر است بیش از همه خود امریکایی ها و برخی کشورهای غربی هستند و تبعیض نژادی در آمریکا همچنان رو به رشد است و فقر و بیکاری در آنجا رو به افزایش است و متاسفانه کسانی که از تبعیض نژادی حمایت می کنند بیشتر رای می آورند بنابراین کسانی که ضد حقوق بشر کار می کنند بسیاری از این کشورهای غربی هستند و این یک اتهامی بیش نیست و بدون تردید تحریم ها به هر عنوان دیگری برقرار، تایید و یا تمدید شود نقض برجام محسوب می شود.

دست جمهوری اسلامی ایران برای مقابله به مثل در قضایای هسته ای بسته نیست

ولایتی در خصوص کمیته نظارت بر برجام نیز گفت: این کمیته ده روز قبل به ریاست رئیس جمهور تشکیل جلسه داد و در این جلسه عنوان شد جمهوری اسلامی در مقابله هر گونه نقض برجام ایستادگی می کند و آمادگی های لازم را برای انجام عمل مقابله به مثل دارد و دست جمهوری اسلامی ایران برای مقابله به مثل در قضایای هسته ای بسته نیست و با اقتدار به کار خود در استفاده صلح آمیز و در چارچوب مقررات بین المللی ادامه خواهد داد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور بین الملل در خصوص تحلیل شخصی خود از علت تصویب چنین مصوبه غیرانسانی و ناقض برجامی در کنگره آمریکا گفت: دلیل این اقدام در حقیقت عصبانیت آمریکا و ایادی وی در منطقه است چون در هر حال حاضر در یمن دولت ملی تشکیل شد و عملا حکومت هادی منتفی شده و مردم یمن پس از غریب به یک سال و نه ماه تحمل بمباران دولت خود را تشکیل دادند از طرف دیگر در عراق موصل در آستانه آزادی است و از طرف دیگر هشت الشعبی در مجلس عراق به رسمیت شناخته شد و به عنوان یک نیروی مهم در حفظ استقلال عراق شناخته شد و هم چنین در لبنان آقای میشل عون یعنی متحد حزب الله به ریاست جمهوری منصوب شد و این که حلب بدون تردید در آستانه آزادی است همه این وقایع نوعی پیروزی برای محور مقاومت و متحدین ایران در منطقه محسوب می شود و آمریکایی ها از این اتفاق ناخرسند هستند.

ولایتی با اشاره به رایزنی های خود با نماینده پوتین گفت: قرار شد که دولت، ارتش و نیروهای مردمی در سوریه و متحدین روسی و ایرانی و حزب الله تا آزادی کامل حلب به مبارزه ادامه دهند و هیچ شبهه ای در این موضوع وجود ندارد که ایران و روسیه هر دو تا آزادی کامل حلب از کار نخواهند نشست.

تمدید تحریم ها انتقام نافرجام آمریکا در قبال پیروزی های ایران در منطقه است

ولايتى در پایان خاطر نشان کرد: از این رو این اقدامات آمریکا برای بیش از آنچه موجب شکست جمهوری اسلامی شود موجب دلگرمی ایادی ایالات متحده در منطقه خواهد شد و از نظر جمهوری اسلامی آمریکایی ها در رفتار خود هیچ تغییری در یازده ماهی که از برجام می گذرد در خصوص مسائل اقتصادی انجام ندادند و به نظر می رسد این انتقامی از پیروزی های پی در پی جمهوری اسلامی و متحدینش در منطقه است که امریکایی ها خواستند بگیرند اما موفق نشدند.

انتهاى پيام/خبرنگاران جوان

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.