اصفهان شرق

پا به پای راه های جدید درمان در دنیا پیش می رویم

کدخبر: 118251
۱۳۹۵/۰۸/۲۷ در ساعت ۱۲:۵۹

فوق تخصص جراحی لاپراسکوپی در گفت وگو با اصفهان شرق، با بیان اینکه اکنون نوعی از روش های کم تهاجمی در جراحی ها استفاده می شود گفت: از آنجایی که این روش ها جدید هستند و از سال 70 در کشور انجام می شود، نیاز به بررسی های جامع و علمی دارد و ضرورت دارد آخرین دستاوردهای دنیا را در این خصوص بشناسیم.

دکتر عبدالرضا پازوکی اظهار کرد: در حوزه جراحی های عمومی، زنان و تیروئید پا به پای راه های جدید درمان در دنیا پیش می رویم به طوری که اکنون می توانیم آندوسکوپی گوش که روش جدیدی است یا جراحی تیروئید را بدون برش زدن گردن انجام دهیم.

وی اضافه کرد: امیدواریم در دیگر شاخه های پزشکی نیز به علوم روز دنیا دست پیدا کرده و بتوانیم جراحی ها را با کمترین ضربه به بیمار به نتیجه برسانیم.

این فوق تخصص جراحی با اشاره به حساسیت جراحی چاقی در افراد تاکید کرد: برای افرادی که دچار چاقی مرضی شده اند. تنها راه دراز مدت که وزنشان را کاهش یا پایین نگه می دارد و عوارض چاقی مانند بیماری های قلبی- عروقی، تنفسی، سرطان ها و فوت ناگهانی را کاهش دهد، انجام عمل جراحی است.

پازوکی در این رابطه افزود: امروزه جراحی های لاپاروسکوپی فقط برای جراحی های چاقی استفاده نمی شود بلکه برای افرادی که دچار ریفلاکس معده هستند هم انجام خواهد شد به این معنی که فردبه جای مصرف روزانه سه نوبت دارو می تواند تحت جراحی قرار گیرد و یک دریچه مصنوعی برایش کار گذاشته شود.

وی با اشاره به اینکه برخی افراد از باقی ماندن جای بخیه بر بدن شاکی هستند، خاطرنشان کرد: «در جراحی های پرتهاجم همچنین بر جای ماندن بخیه ها مشکلاتی را به لحاظ روحی برای فرد به وجود می آورد به همین دلیل امروزه تمامی روش های جراحی به سمت جراحی های کم تهاجم و درون بین رفته است.»

انتهای پیام/ فرشته وکیلی