سرویس: اجتماعی 23:29 - چهارشنبه 12 آبان 1395

گزارشی از کشاورز نمونه زفره ای:

برداشت طلای سرخ گامی به سوی اقتصاد مقاومتی/ کشت زعفران مرغوب در خشکسالی شرق اصفهان نتیجه داد

ابوالقاسم قوامی کشاورز پرتلاش زفره ای گفت: کشت زعفران در منطقه شرق اصفهان که با خشکسالی و بی آبی، دست و پنجه نرم می کند، مطلوب و قطعا به صرفه است و می طلبد مسئولان نگاه عملی به توسعه این کشت داشته باشند.

به گزارش اصفهان شرق، کوهپایه پرورش دهنده فعالانی است که به درستی راه را پیدا کرده و با حداقل امکانات درصدد، راهکاری ویژه برای برون رفت از مشکلات هستند به نوعی که ابوالقاسم قوامی نیز از این قافله عقب نماند و با بهره مندی از خاکی مناسب و آبی در حد کفایت، اقدام به کاشت طلای سرخ کرد. البته نکته قابل ذکر این است که پدر کشاورز جوان زفره ای، حدود سی سال است که به کشت زعفران اقدام کرد و امروز عیار بالای زعفران سید از مزرعه حسن آباد لاونی زبانزد خاص و  عام است.

پسر ۳۱ ساله خانواده قوامی به ما نشان داد که چگونه با نیم اینچ آب قنات و خشکسالی های پی در پی در شرق اصفهان، می توان کمر همت را بست و روی مهاجرت و مشکلات ناشی از خشکسالی خط قرمز کشید.

سید ابوالقاسم روی زمین کشاورزی اش «صندوقچه گنج» دارد. او کسی است که با پشتکار و تلاش در کنار پدر و برادرانش، مزرعه حسن آباد لاونی را پرثمر کرده و به درستی شعار اقتصاد مقاومتی را در عمل نشان دادند.

1

سیدابوالقاسم از کشت زعفران در دو هکتار زمین مزرعه خبر داد و گفت: به جهت اینکه آب قنات در زمستان بلااستفاده بود و از فراغت بال کامل در زمستان برخودار بودیم، با فکر پدر، کشت زعفران را آغاز کرده و از یک جریب سی سال گذشته به دو هکتار کاشت زعفران در حال حاضر رسیدیم.

وی افزود: زفره شامل زمین و آب و هوای مرغوبی است و این عاملی در به ثمر رسیدن زعفران شد به نحوی که خدا را شکر با تلاش شبانه روزی، درآمد خوبی عایدمان می شود و زعفران مرغوبی به دست مصرف کننده می دهیم.

قوامی با اشاره به اینکه در فصل برداشت زعفران، اشتغال زایی خوبی در منطقه به وجود می آید، اظهار کرد: برداشت زعفران یک نوع درآمد زایی فصلی بود که به درستی محقق شد. همچنین در فصل برداشت زعفران با به کارگیری 60 نفر به نوعی کارآفرینی در این زمینه ایجاد می شود. بسته بندی این محصول را خودمان انجام می دهیم و بدون واسطه این محصول را به دست مصرف کننده می رسانیم.

2

وی با توجه به اینکه امسال از فروش پیاز زعفران نیز درآمد خوبی عاید ما شد، بیان کرد: کشت زعفران در خشکسالی، کشتی مفید برای کشاورز شرق اصفهانی است به نحوی که امسال توانستیم حدود پنج تن پیاز زعفران را در سطح شرق اصفهان و همچنین میمه و نایین به فروش رسانده و در بسط این نوع کشت در دیگر نقاط منطقه، قدمی مفید برداریم.

قوامی تاکید بسیار بر رزق حلال داشت و در این خصوص گفت: برخی افراد از خشکسالی گله دارند و فقط به کشت های مخصوص تکیه می کنند ولیکن باید با تحقیق و بررسی شرایط، به سمت انواع کشت های مقاوم به کم آبی حرکت کنیم تا در هم به درآمد مطلوب دست یابیم و هم بتوانیم اقتصاد مقاومتی را تقویت کرده و آب های زیرزمینی را هدر ندهیم.

وی با اشاره به اینکه در کشت زعفران، مشاوره ایده آلی با همکاری مرکز جهاد کوهپایه به داوطلبان ارائه کردیم، اذعان کرد: مرکز جهاد کشاورزی کوهپایه یک دوره کلاس های توجیهی در خصوص کشت زعفران با اعطای گواهینامه برگزار کرد تا بتوان وام اقتصاد مقاومتی نیز به داوطلبان کشت تعلق گیرد و به زودی شاهد کشت وسیع زعفران در سطح شرق اصفهان باشیم.

574575778

جوان پرتلاش روستای زفره با بیان این مطلب که زعفران برداشت شده از مزرعه حسن آباد لاونی دارای عیار بالایی است، عنوان کرد: مراقبت خوبی باید بر زمینی که کشت زعفران در آن است، اختصاص گیرد و اگر امسل شرایط آب و هوایی مطلوب باشد از سطح دو هکتار حدود 10 کیلو زعفران خالص برداشت خواهیم داشت به نحوی که طی سال های گذشته بسته به شرایط مطلوب تر، این رقم به 20 کیلو می رسید.

photo_2016-05-17_11-00-05-600x333

لازم به ذکر است، ابوالقاسم قوامی با سابقه بالا در کشت زعفران، مشاور خوبی برای افرادی است که مبادرت به این کشت خواهند کرد و قطعا بهره گیری از تجربیات کشاورز جوان زفره ای می تواند در کیفیت محصول تاثیر خوبی داشته باشد.

شماره تماس به منظور بهره گیری از تجربیات و خرید محصول ناب زعفران به صورت مستقیم و بدون واسطه:  09369340935

*****************************

به گزارش اصفهان شرق، مصاحبه امروز ما با جوان نمونه شرق اصفهانی، تنها یک گفتگوی ساده نبود بلکه معرفی یک کارآفرین موفق و شکارچی فرصت های ایده آل بود. خانواده قوامی در زفره حرف را به عمل کشاندند و به استقبال آینده ای پر ثمر رفتند. این خانواده به کسانی که با ورود خشکسالی حرف از تعطیلی کشاورزی زدند جواب محکمی داده و به جای تعطیل کردن کشاورزی، آبیاری قطره ای را جایگزین روش غرقابی کردند تا جایی که امروزه به عنوان کشاورز نمونه مطرح هستند. مسئولان دست بجنبانید تا از همت مردم پرتلاش عقب نمانید. به راستی مردم قانع شرق اصفهان از همه فرصت ها استفاده می کنند و این مسئولان هستند که باید با شناخت مشکلات آنها، دست یاری به این قشر دهند.

برای دیدن مصاحبه قبلی اینجا کلیک کنید

یک نظر در مورد “برداشت طلای سرخ گامی به سوی اقتصاد مقاومتی/ کشت زعفران مرغوب در خشکسالی شرق اصفهان نتیجه داد”

 1. فرهنگ گفت:

  سلام

  سردبیر محترم بهتر بود به جای عبارت
  “”کوهپایه پرورش دهنده فعالانی است””
  عبارت
  “”زفره پرورش دهنده فعالانی است”” درج شود

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.