سرویس: دین و اندیشه » حدیث روز ۱۱:۴۶ - یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲

/کلام روز/ کدام گروه ها همیشه مریض هستند؟

یکی از توصیه های مهم دین اسلام و بزرگان دینی در ارتباط با پرهیز در هر کاری است به طوری که در احادیث و روایات معصومین(ع) از آن به عنوان پایه و اساس تندرستی انسان یاد شده است. حتی در مباحث فقهی و حقوقی اسلام قواعدی در این باره آمده که انسان نباید به خاطر عدم پرهیز خود را به هلاکت بیاندازد.

در روایتی از مولای متقیان امام علی(ع) ذکر شده است که تن‏درستی، جز با پرهیز، به دست نمی‌آید1″. واقعا تا چه اندازه به این سفارش بسیار مهم در همه امورات زندگی توجه و عمل می‌کنیم.

درباره اهمیت و جایگاه پرهیز همین بس که امام علی بن موسی الرضا(ع) می‌فرمایند: “دو گروه همیشه مریضند اول، سالمی که پرهیز می‌کند و دوم، مریضی که پرهیز نمی‌کند2”.

امام کاظم(ع) نیز با توصیه به رعایت پرهیز فرمودند: “هیچ دارویی نیست، مگر آن که خود بیماری تازه‏‌ای را دامن می‌زند، برای بدن چیزی سودمندتر از پرهیز جز در آنچه بدان نیاز دارد نیست3”.

پیامبر خدا(ص) نیز در این باره می‌فرمایند: “معده، خانه همه دردهاست و پرهیز، ریشه همه درمان‏‌ها4″.

همچنین در فقه منسوب به امام رضا(ع) نقل شده که حضرت به نقل ازامام کاظم علیه‏‌السلام روایت می‌کنند که” سرآمد پرهیزها، مدارا با بدن است5″.

منابع احادیث:

1- غرر الحکم، حدیث 10605، عیون الحکم والمواعظ، صفحه 533، حدیث 9750 دانش نامه احادیث پزشکی: 2 / 26

2- فقه الرضا، ص 340؛ میزان الحکمه، ج 10، ص

3- الکافی: 8 / 273 / 409 منتخب میزان الحکمة: 202

4- طبّ النبیّ صلی‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم، صفحه 2، عوالی اللآلی، جلد 2، صفحه 30، حدیث 72، الخصال، صفحه 512، حدیث 3، علل الشرائع، صفحه 99، حدیث 1، المناقب لابن شهرآشوب، جلد 4، صفحه 260

5- الفقه المنسوب للإمام الرضا علیه‏السلام، صفحه 340، بحار الأنوار، جلد 62، صفحه 141، حدیث 4 دانش نامه احادیث پزشکی: 2 / 22

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.