سرویس: اخبار شهرستان ۲۱:۰۳ - یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵

در کویر شرق اصفهان چه می گذرد؛

محمدآباد جرقویه، شهری از دوران قاجاریه با فریادهایی در گلو مانده

چرا محمدآباد جرقویه شهرستانی که در ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر اصفهان قرار دارد و می‌تواند با وجود پتانسیل‌هایی که در دل خود دارد تبدیل به یک قطب گردشگری موفق باشد چنین مظلوم واقع شده؟

به گزارش اصفهان شرق، به همت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و نویسندگان استان اصفهان و با همکاری شهردار محمدآباد جرقویه مهندس نصر مهر ماه سال جاری، جمعی از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران به منظور آشنایی با پتانسیل گردشگری این شهرستان بار سفر بستند تا در یک سفر نیم روزه ضمن بازدید از این شهر بکر و زیبا از نزدیک با مردم متدین این شهر، آداب و رسوم و از همه مهم‌تر مشکلات موجودشان باخبر شوند.

در ابتدا اعضاء از قلعه قدیمی شهر بازدید نمودند. این قلعه به مساحت حدود ۷۰۰ مترمربع در بافت قدیمی شهر و به جامانده از دوران زندیه و قاجاریه با حصاری به ارتفاع ۷ متر دارای ۸ برج نگهبانی که ۴ برج آن مرمت شده بود، اتاق‌های تودرتو با طاق‌های ضربی مخصوص مناطق کویری و اتاق‌های سه دری و پنج دری همراه با اشیاء قدیمی به جا مانده، عکس‌های سیاه و سفید و ابزار کاری که به طور معمول در زندگی روزانه از آن استفاده می‌شده به تنهایی کافی بود که در یک چشم بر هم زدن تو را به عمق تاریخ به سفر ببرد.

کلباسی مدیر روابط عمومی محمدآباد جرقویه درخصوص یکی از خانه‌های معروف داخل قلعه به نام خانه سرهنگ که توسط اداره کل میراث فرهنگی و با مشارکت شهرداری تبدیل به موزه شده می‌گوید این خانه پس از مرمت کامل در دوم تیرماه سال ۱۳۹۳ و با حضور معاون محترم رئیس جمهور با عنوان موزه مردم شناسی شهر محمدآباد افتتاح و با شماره ۱۴۲۲۱ در فهرست آثار ملی ثبت گردید.

وی در طی بازدید خبرنگاران از حمام قدیمی این شهر، خانه قدیمی معتمدی‌ها، عمارت باغ میر و مسجد جامع گفت: مردم این شهر بسیار متدین و بافرهنگ هستند و اگر در تک تک این کوچه‌ها نگاه کنید خانه‌های تاریخی بسیاری را خواهید دید که چنانچه مسئولین همت کنند می‌توانند این شهر را به یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری استان تبدیل نمایند. وی اضافه نمود: مهندس نصر شهردار محمدآباد برای زدودن گرد و غبار تاریخ از چهره این شهر خدمات بسیاری انجام داده و جا دارد بنده به نمایندگی مردم در همین جا از ایشان تشکر کنم.

بعد از صرف میان وعده به سمت مسجد جامع محمدآباد در مرکز شهر معروف به مسجد میرپنج می‌رویم قدمت این مسجد به ۱۵۰ سال قبل می‌رسد، سبک معماری آن در نوع خود بی‌نظیر است، ارتفاع گنبدها به ۱۳ متر می‌رسد که در زیر آن دو کتیبه سنگی که مقتضیات مسجد را بیان می‌کند به چشم می‌خورد، دو شبستان زمستانه و تابستانه دارد که دارای ۲۴ عدد ستون سنگی است این بنا نیز جزء آثار ملی ثبت شده است. وقت نماز است و صدای الله اکبر مؤذن روح و جان آدمی را نوازش می‌دهد. احساس سبکی و خوشحالی می‌کنم از اینکه هنوز این ستون‌ها بعد از ۱۵۰ سال اینچنین قد برافراشته در زیر سقف‌های ستبر انسان‌های متدین بسیاری را در دل خود میزبان هستند، ای کاش آنها هم می‌توانستند سخن بگویند از کجا می‌دانیم شاید بسیار بودند انسان‌هایی که با دل‌های شکسته به آنها تکیه کرده و دست‌هایی که در این مکان برای راز و نیاز بلند شده و خداوند به درخواستشان لبیک گفته است.

منتظر می‌مانیم تا نماز جماعت تمام شود، رسالت قلمم ایجاب می‌کند حال که این جائیم ناگفته‌های این مردم را از زبان معتمدین این شهر به رشته تحریر درآورم.

img_0165

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیدحسن هاشمی و حجت‌الاسلام حسین طباطبایی ضمن خیرمقدم به جمع خبرنگاران ما را به داخل مسجد دعوت می‌کند از او در مورد اصلی‌ترین مشکلات مردم این منطقه می‌پرسیم وی با اشاره به این موضوع که محمدآباد در کرانه‌های کویر مرکزی ایران قرار گرفته و دارای آب و هوای خشک و نیمه‌بیابانی است می‌گوید: کمبود آب، کشاورزی این منطقه را دچار مشکل جدی نموده اما عمده‌ترین مشکل ما بیکاری مردم به خصوص جوانان ماست. حاج سیدحسن هاشمی اضافه می‌کند مردم این شهر از دست مسئولینی که کاری از دستشان برمی‌آید اما انجام نمی‌دهند دلگیرند. ما توقع داریم که مسئولین فقط در موقع انتخابات به این شهر سرنزنند و بعد از انتخاباتشان هم به مشکلات مردم ما رسیدگی نمایند، این شهر با داشتن جوان‌های متدین و فداکار فاقد یک مکان فرهنگی، تفریحی، یک دانشگاه یا یک ورزشگاه است ما بارها و بارها برای رسیدگی به این مشکل به بسیاری از مسئولین مراجعه نموده‌ایم اما بی‌فایده بوده و در همین جا از شما می‌خواهم که صدای مردم انقلابی و متدین شهر محمدآباد را به گوش مسئولین برسانید شاید که گره‌گشای اوضاع سخت مردم این شهر باشد.

حاج سیدحسن هاشمی در پاسخ به سؤالا خبرنگار ما در مورد توجه به ترمیم آثار باستانی این منطقه جهت زمینه‌سازی پتانسیل گردشگری و نقش آن در اقتصاد مردم این شهر می‌گوید: قطعاً چنانچه به این امر مهم توجه شود بسیاری از مشکلات مردم ما حل خواهد شد، توجه به مبحث کشاورزی به صورت گلخانه‌ای و حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی جهت همکاری می‌تواند از خارج شدن نیروی جوان از این منطقه جلوگیری نموده و شادی و پویایی را به این شهر بازگرداند.

سیدافضل میرحاج رئیس شورای شهر محمدآباد نیز گلایه‌های بسیار دارد و می‌گوید به دلیل مشکلات آب دیگر کاشت محصول برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست، متأسفانه شهرداری و شورای شهر بودجه لازم را برای رسیدگی به امور شهر و شهروندان را ندارند حدود ۲ سال است که ساختمان سازی در رکود به سر می‌برد، نبود اشتغال جوانان را در امر ازدواج دچار مشکل جدی نموده در دولت قبل به هر جوانی جهت خرید یک قطعه زمین ۲۰۰ متری به ازای یک وام دومیلیونی با سود بسیار کم برای شروع زندگی اهدا می‌شد اما متأسفانه اکنون چنین نیست. در صورتیکه همین الان ما ۲۳۰ قطعه زمین در مسکن و شهرسازی موجود داریم که می‌توانیم با آن گره گشای حداقل مشکل مسکن جوانان باشیم. یک جوان بیکار نمی‌تواند وام ۱۸ درصد بگیرد و ۲۰ میلیونی را ۴۰ میلیون بازپرداخت کند، شهر محمدآباد فاقد یک مصلای نماز جمعه، زمین چمن و استخر می‌باشد حتی تنها پیست موتورسواری که باعث نشاط جوانان ما بود به بهانه‌های مختلف تعطیل شد، لازم به ذکر است بگویم حدود ۳۰ سال پیش در ۹ کیلومتری محمدآباد و به کمک مردم و شورای شهر ۲ حلقه چاه حفر شد که هر کدام پنج اینچ آب دارد و پمپ‌های آن را با کمک مردم خریدیم اما به دلیل بی‌تدبیری شورای آن زمان چاه‌های آب را آب و فاضلاب در حیطه خود گرفت حال که می‌گوییم برای آبیاری فضای سبز شهر می‌خواهیم از همین آب استفاده کنیم می‌گویند باید سالی ۵۰ میلیون پول بدهید در صورتی که این چاه‌ها حق مردم است و می‌بایست در خدمت مردم باشد، فضای سبزی که ریه‌های شهر محسوب می‌شود می‌تواند مکانی برای آسایش مردم باشد به بهانه‌های مختلف از مردم این شهر دریغ شده و من امیدوارم مسئولین به جد به این موضوع رسیدگی نمایند. ناخودآگاه به یاد سخنان شهردار اصفهان دکتر جمالی‌نژاد در دیدار با رئیس خبرگزاری نوتیکس مکزیک افتادم که بیان داشتند دانشوری و صنعت گردشگری مهم‌ترین محورهای توسعه کلان شهر اصفهان است پس چرا یک بام و دو هوا؟

سؤال این است چرا محمدآباد جرقویه شهرستانی که در ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر اصفهان قرار دارد و می‌تواند با وجود پتانسیل‌هایی که در دل خود دارد تبدیل به یک قطب گردشگری موفق باشد چنین مظلوم واقع شده؟ چرا جوانان جرقویه را فراموش کرده‌ایم؟ چرا مردم متدین این شهر را فقط زمانی که می‌خواهیم کاندید شویم می‌بینیم؟ آنها هم در پای صندوق‌های رأی به مسئولین ما رأی اعتماد دادند و بر گردنشان حقی دارند، و مسئولین در برابر آنها دِینی، ای کاش بگویند که برای آنها چه کرده‌اند، بادگیرهای بلند عمارت باغ میر که در نوع خود بی‌نظیرند سال‌هاست که زمزمه مردم شهر محمدآباد را برای توجه بیشتر مسئولین فریاد می‌زنند به امید همیاری مسئولین و ایرانی آبادتر و توجه بیشتر به سرمایه‌های این مرز و بوم یعنی جوانان پاک و غیور این مملکت.

انتهای پیام/ شهرداری محمد آباد

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.