سرویس: دسته‌بندی نشده ۰۳:۲۵ - سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

گفتگو با مسئول كتابخانه عمومي شهر حسن آباد جرقويه عليا

خانه ی کتاب شهر حسن آباد واحدی فعال برای جوانان

جمشیدی مسئول کتابخانه ی شهر حسن آباد گفت: مشکل اصلی این کتابخانه کمبود نیرو و فعال نبودن طرح کتاب من است.

DSC01449

با نزدیک شدن به بازگشایی مدارس معمولا کلمه کتاب، کتابخوانی، کتابخانه و کتابفروشی ذهن اکثریت مردم را به خود مشغول کرده است ما نیز این مسئله را بهانه قرار دادیم و سری به کتابخانه عمومی حسن آباد زدیم تا از نزدیک با روند کار این واحد فرهنگی آشنا شویم .خبرنگار اصفهان شرق از جرقویه علیا در گفتگویی با آقای علیرضا جمشیدی سوالاتی را مطرح کرد که وی به این سوالات پاسخ گفت :

  کتابخانه حسن آباد در چه سالی به بهره برداری رسید ؟ این کتابخانه در زمینی به مساحت ۳۲۰ متر مربع که ۲۱۰ متر زیر بنا دارد که شامل دو سالن مطالعه یکی برای بزرگسالان و دیگری برای کودکان و نوجوانان و یک مخزن کتاب و ۱۱۰ متر مربع ان حیاط می باشد این مکان فرهنگی در سال ۱۳۷۴ به بهره برداری رسید .

هم اکنون چند نفر عضو این کتابخانه هستند ؟   ۳۱۷ نفر عضو دارد .

ساعت کاری کتابخانه چگونه است ؟  هر روز از ساعت ۵/۱۳ الی ۲۰ روزهای زوج برای برادران و روز های فرد برای خواهران فعالیت می کند .

بیشترین مراجعه کنندگان را کدام قشر و از کدام گروه سنی تشکیل می دهند ؟ بیشتر مراجعه کنندگان دانش آموزان دبیرستانی هستند.

DSC01442

علاوه بر کتاب ها، در این کتابخانه چه امکاناتی دیگر را برای استفاده بهینه از کتابخانه در اختیار مراجعه کنندگان قرار داده است ؟ استفاده اینترنت در حد معمولی چون سرعت اینترنت پایین است مقرون به صرفه نیست ، سالن مطالعه  و شرکت در مسابقات کتابخوانی که هر چند وقت از طرف اداره کل کتابخانه های کل کشور برگزار می شود . صدور کارت عضویت و استفاده از این کارت در کتابخانه های تحت پوشش به طور همزمان ، صدور رفاه کارت واستفاده از مرکز طرف قرارداد واحد رفاه اداره کل کتابخانه ها  ، شرکت دادن اعضا در مسابقات بزرگ کتابخوانی ( نهاد ) عضویت در کانون نخبگان ، نمایش نشریات ( جهت جستجوی مقالات ، تحقیقات دانشجویی و دانش اموزی )و …….

یکی از انتقاداتی که در زمان راه اندازی این کتابخانه در سطح شهر مطرح بود دوری و مسافت زیاد محل استقرار کتابخانه تا مرکز شهر بوده است به نظر شما ایا این معضل توانسته است بر تعداد مراجعه کنندگان اثرات منفی داشته باشد . شما چه راه هایی را انجام داده اید و یا پیشنهاد می کنید ؟این موضوع در چند سال اول اثر منفی بر تعداد مراجعه کنندگان داشت ولی با گسترش فرهنگ کتابخوانی و افزایش جمعیت اثر منفی کم رنگ شده است .

DSC01433

اقای جمشیدی یک سوال خودمونی از شما می پرسم  هر روز  شما به این مکان مراجعه میکنید میتونید بگید که مشکل فعلی کتابخانه چیه و چه انتظاری از مسئولین برای رفع این مشکل دارید ؟ مشکل اصلی کمبود نیرو می باشد و یکی هم فعال نبودن سامانه طرح کتاب من. کمبود روزنامه  مشکل دیگر است چون ما فقط روزنامه اصفهان زیبا را داریم ، ۱۰ عنوان مجله ( هفته نامه و ماهنامه ) که این تعداد عنوان کم است .

طرح کتاب من  چیه ؟ در صورت که کتابی را شخصی بخواهد ولی در کتابخانه موجود نباشد ما از طریق این سامانه  آن کتاب را سفارش می دهیم و کتاب مورد نظر به این مکان ارسال می شود .

میزان ارتباط شما با سایر کتابخانه ها نظیر کتابخانه های مدارس و روستاهای هم جوار چیست ؟ ایا اصلا ارتباطی دارید ؟ وضعیت ان کتابخانه ها چگونه است ؟
بنده بازدید از کتابخانه های روستا های هم جوار جزء برنامه کاری بنده می باشد که هفتگی برای روستاهای نزدیک و ماهانه برای روستاهای دور مثل دهستان رامشه بازدید بعمل خواهد آمد . مشکل کتابخانه های روستاهای هم جوار بحث کمبود نیرو می باشد چون یک نفر باید دو کتابخانه را در دو روستا اداره کند یک روز روستای کمال اباد ویک روز روستای دستجرد ( یک روز در میان )که برای مراجعه کنندگان مشکل بوجود می اورد  ، فعال نبودن طرح کتاب من ، کامل نبودن ساختمان  کتابخانه  مخصوصا حیاط انها .
در مورد کتابخانه های مدارس ما رابط فرهنگی داریم که از فرهنگیان منطقه انتخاب شده اند و رابط  بین مدارس و این مکان می باشند .

DSC01447

شرایط عضویت در این کتابخانه چگونه است ؟ عضویت برای عموم آزاد است مدارک مورد نیاز عضویت : تکمیل فرم عضویت ، یک قطعه عکس ، پرداخت سالیانه ۴۰۰۰تومان که این مبلغ برای افراد مختلف تا ۵۰۰ تومان هم می رسد .

وسوال آخر من شما به عنوان یک مسئول فرهنگی چه توصیه ای به جوانان و نوجوانان این شهر و منطقه در استفاده از کتابخانه دارید ؟ من اول به والدین  (خانواده ) توصیه می کنم که فرهنگ کتابخوانی را در خانه گسترش دهند تا فرزندان از همان دوران کودکی با کتاب خوانی انس بگیرند در منزل روزنامه ، مجله ، نشریه خوانده شود  و توصیه دوم به مدیران مدارس و فرهنگیان که فرهنگ کتابخوانی را از دوران  ابتدایی ترویج دهند. و از این همه امکانات که دولت در اختیار ما قرار داده است به نحو احسن استفاده ببریم .

 

احمد صادقی

2 نظر در مورد “خانه ی کتاب شهر حسن آباد واحدی فعال برای جوانان”

  1. سلام
    مطلب شما در وب حسن آبادی ها کار شد:
    http://hassanabadiha.ir

  2. محمد گفت:

    اقای جمشیدی خدا قوت

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.