سرویس: اقتصادی ۱۳:۵۵ - پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۵

مديرکل دفتر مديريت بهم پيوسته منابع آب حوضه هاي آبريز فلات مرکزي پیش بینی کرد:

سالی سخت و کم بارش در حوضه فلات مرکزی/ کاهش 30 درصدی بارش در بالادست زاینده‌رود

مدیرکل حوضه‌های آبریز فلات مرکزی، قره قوم و مرز شرقی با بیان اینکه امسال در حوضه فلات مرکزی سال سخت و بسیار کم‌بارشی را پشت سر گذاشتیم، گفت: در سال گذشته در چنين زماني، سد زاينده رود حدود 430 ميليون متر مکعب آب داشت ولي امسال حدود 50 درصد آب سد زاينده رود کاهش يافته است.

به گزارش اصفهان شرق،  مهرزاد احسانی با بیان اینکه خشکسالی‌های اخیر و کاهش بارش‌ها در منطقه فلات مرکزی باعث شده تا حوضه‌های آبریز در این منطقه و سد زاینده رود در مضیقه شدید آبی قرار گیرند، اظهار داشت: حجم ذخیره آب سد زاینده‌رود تا پایان هفته سوم شهریورماه جاری حدود 199 میلیون مترمکعب بوده که تا پایان شهریور این میزان کمتر شد.
وی ادامه داد: در سال گذشته در چنين زماني، سد زاينده رود حدود 430 ميليون متر مکعب آب داشت ولي امسال حدود 50 درصد آب سد زاينده رود کاهش يافته است.
وی افزود: وزارت نیرو تأمین آب شرب جمعیت 5 میلیون نفری متکی به حوضه سد زاینده رود از جمله یزد، اصفهان و کاشان را با ضریب 100 درصدی، در اولویت کاری خود قرار داده است.
احسانی با اشاره به اینکه امسال در حوضه زاینده‌رود کاهش بارش را داشتیم و این بارش در بخش‌های مختلف با پراکندگی مواجه بود، گفت: در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، در بالا دست حوضه زاینده‌رود حدود 30 درصد و در پایین دست حدود 50 درصد کاهش بارش داشتیم.
وی تصریح کرد: با تمهیداتی که در وزارت نیرو برای ذخیره آب از سال گذشته انجام شده بود، تا زمان حاضر موفق شده‌ایم تعهدات این وزارتخانه را در خصوص تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعت به‌طور کامل اجرا کنیم.
بیشتر بخش های فلات مرکزی درگیر خشکسالی
مدیرکل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز فلات مرکزی با بیان اینکه کشت پائیزه کشاورزان در شرق و غرب اصفهان در سال آبی جاری به طور کامل انجام شده و در ادامه برای کشت بهاره نیز تأمین آب شد، گفت: در حوضه سد زاینده‌رود با توجه به اتمام دوره آبیاری برای کشت پائیزه، در 8 خرداد برای شرق اصفهان و 15 خرداد ماه جاری برای غرب اصفهان به عنوان اتمام دوره آبیاری، رهاسازی‌ها به طور کامل انجام شد و متعاقب آن برای آبیاری باغ‌های غرب اصفهان نیز حجم مشخصی آب در نظر گرفته و توزیع شد.
احسانی با بیان اینکه امسال به‌طور کلی در بیشتر بخش‌های حوضه فلات مرکزی سال خشکی را پشت سر گذاشتیم، اظهار داشت: تقریباً در همه حوضه‌های فلات مرکزی از جمله،‌ قمرود، زاینده رود و بختگان سال سختی را داشتیم و امیدواریم سال آبی آینده سال پربارشی باشد تا بتوانیم به تعهدات خود به طور کامل عمل کنیم.
وی با اشاره به وضعیت نامطلوب بارش‌ها در حوضه آبریز بختگان وحوضه درود زن که باعث شده بود تا ورودی آب به سد درود‌زن تا یک پنجم متوسط دراز مدت کاهش یابد، گفت: با این وجود به تعهدات خود عمل کردیم و حدود 110 میلیون مترمکعب آب را برای اراضی کشاورزی منطقه رها سازی کردیم.
مدیرکل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز فلات مرکزی به پیش بینی هواشناسی برای سال آینده آبی اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه پیش بینی هواشناسی برای سال آبی 96-95 سال کم بارشی است ولی امیدواریم و آرزو می‌کنیم خداوند رحمت خود را بر ما نازل کند و سال پر بارشی را در حوضه‌های آبگیر کشور داشته باشیم.
نمی توان از روش باروری ابرها استفاده کرد
وی در خصوص استفاده از تکنولوژی باروری ابرها برای خروج از وضعیت بد خشکسالی، گفت: سال گذشته 23 ایالت آمریکا سخت‌ترین خشکسالی را در 100 سال گذشته تجربه کردند و با اینکه آن‌ها از تکنولوژی‌های روز دنیا برخوردار بودند، نتوانستند از چنگ این خشکسالی بگریزند و خسارات سختی را متحمل شدند.
احسانی در خصوص این سؤال که با توجه به مشکلات خشکسالی شدیدی که در فلات مرکزی حکمفرما است، چرا وزارت نیرو از متد باروری ابرها برای فلات مرکزی استفاده نمی‌کند، گفت: یکی از عوامل و ملزومات اصلی این کار وجود خود ابر است؛ با توجه به وضعیت نامناسب در این حوضه، تا زمانی که ابری وجود ندارد، عملاً این برنامه نیز غیر قابل اجرا خواهد بود.
به دنبال متقاعد کردن کشاورزان برای عدم کاشت برنج هستیم
وی در خصوص برنامه تغییر الگوی کشت کشاورزان گفت: وزارت جهاد کشاورزی دوبار گزارش‌هایی را ارائه کرده و برنامه ریزی کرده تا کشت‌های با نیاز آبی کمتر را به کشاورزان معرفی کند ولی این کار نیاز به فرهنگ سازی و زمان دارد و وزارت جهاد کشاورزی خود را آماده می‌کند تا با فرهنگ سازی بتواند در مدت 5 سال الگوی کشت منطقه را تغییر دهد.
مدیرکل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز فلات مرکزی ادامه داد: یکی از این کشت‌های پرآب بر، کشت برنج است که در منطقه اصفهان مرسوم است که امیدواریم با مذاکره و تعامل با کشاورزان آنان را متقاعد کنیم تا کشت برنج را متوقف کنند.
وی اضافه کرد: سود برنج برای کشاورز بیشتر از کشت‌های دیگر است و امیدواریم راهکاری ارائه شود تا چنانچه کشاورزانی که از راه تولید برنج ارتزاق می‌کنند، با متوقف کردن این کشت، از نظر اقتصادی به گونه ای تأمین شوند تا آسیبی به زندگی آن‌ها وارد نشود.

خالی بودن یک میلیارد متر مکعب سد زاینده رود
چند روز پیش نیز معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان به خالی بودن بیش از یک میلیارد متر مکعبی سد زاینده رود اشاره کرد و گفت: با وضعیت فعلی مخزن سد زاینده رود نمی توان پیش بینی درستی برای تحویل آب به کشاورزان داشت و این بستگی به بارش های فصل پاییز دارد.
علی بصیر پور تاکید کرد: در حال حاضر ذخیره آب در مخزن سد زاینده‌رود بحرانی و حدود 200 میلیون مترمکعب است.
به گفته وی بر اثر تداوم خشکسالی در منطقه و تغییرات اقلیمی حجم سد زاینده‌رود نسبت به زمان مشابه در سال گذشته حدود 50 درصد کاهش داشته است.
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان تصریح کرد: این تغییرات بر کشاورزی بیشترین اثر را داشته و به‌رغم کاهش حدود 15 میلیون مترمکعب سهم آب مصرفی در صنعت جبران کمبود آب کشاورزی اتفاق نیفتاده است.
بصیرپور در خصوص جاری شدن دوباره آب در رودخانه زاینده‌رود بیان داشت: مطابق پیش بینی هواشناسی بارش ها در فصل پاییز با تاخیر انجام می شود و مقدار آن کمتر از سال های نرمال خواهد بود که در این شرایط در توزیع آب باید دقت شود تا مشکلی ایجاد نشود.
انتهای پیام/ایمنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.