سرویس: اجتماعی ۲۱:۳۸ - شنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۵

لقمه های نقد (1)؛

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد/ انگشت اشاره بر طرح پسماندهای ویژه در نصرآباد

انتظار می رود مسوولان دستگاه های مختلف و مرتبط علاج واقعه را قبل از وقع نموده و زمینه را برای احداث مجتمع دامپروری و شهرک فرآوری کانی های غیر فلزی فراهم کنند.

به گزارش اصفهان شرق/ ولی الله عرب مختاری، در محور ارتباطی نصرآباد جرقویه به روستای امام زاده علی اکبر شهرضا دو طرح بزرگ اقتصادی پیشنهاد گردیده که راه اندازی هرکدام نقش موثر و مفیدی در ایجاد اشتغال و کاهش مشکلات مردم منطقه در پی دارد.

طرح احداث مجتمع بزرگ دامپروری جرقویه، با هدف ساماندهی زندگی عشایر محروم و مولد این منطقه بویژه عشایر شهر نصرآباد که اکثر جمعیت این شهر را تشکیل می دهند یکی از طرح های مهم منطقه است.

در سال های اخیر در پی خشکسالی های بی سابقه و از بین رفتن مراتع و پوشش گیاهی از یک طرف و همچنین سختگیری های دستگاه های متولی و صدور مجوز های بی شمار برای متقاضیان معادن روزگارشان سیاه شده و با اجرای این طرح و ایجاد واحدهای نمایشگاهی، خدماتی و گردشگری در مجاورت آن سامان می گیرند و نقش موثری در ساماندهی بیش از یک هزار خانوار عشایری و همچنین افزایش تولید محصولات ارگانیک و در آمد این قشر مولد ودر نتیجه زدودن گرد محرومیت از چهره عشایر زحمتکش دارد.

طرح ایجاد شهرک فرآوری کانی های غیر فلزی با توجه به وجود انواع معادن در این منطقه که با راه اندازی آن ضمن ایجاد اشتغال پایدار برای مردم محروم منطقه و شرق اصفهان درآمد و ارزش افزوده آن نصیب مردم می شود دیگر طرح های مهم منطقه به شمار می رود.
اما بر اساس برخی اطلاعات واصله قرار است با محوریت بخش خصوصی این محدوده به مرکز پسماندهای ویژه تبدیل شود و می طلبد تا مسئولان ذیربط همه موارد را از نظر بگذرانند و طرح را به اجرا رسانند.

قطعا مردم با طرح های اقتصادی و سرمایه ای در بخش مخالف نیستند و حمایت از طرح های مهم و مفید برای بخش دارند ولی اگر طرح پسماندهای ویژه با دقت اجرا نشود، می تواند اثرات منفی بر محیط زیست وارد کند و بی دقتی در طرح، منابع آب زیرزمینی را در خطر قرار می دهد و مشکلات فراوان را برای محیط زیست و مردم در پی خواهد داشت.

بنابراین انتظار می رود مسوولان دستگاه های مختلف و مرتبط از جمله منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، محیط زیست، بهداشت، هواشناسی، صنعت و معدن و تجارت و دیگر سازمان های مرتبط علاج واقعه را قبل از وقع نموده و زمینه را برای احداث مجتمع دامپروری و شهرک فرآوری کانی های غیر فلزی فراهم کنند نه اینکه با ایجاد طرح های خصوصی بدون در نظر گرفتن اثرات آن، مشکلی بر مشکلات موجود قرار دهند.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

8 نظر در مورد “علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد/ انگشت اشاره بر طرح پسماندهای ویژه در نصرآباد”

 1. با سلام وخداقوت گویی خدمت جناب آقای ولی ا… عرب مختاری عزیز
  واقعیت اینه که متاسفانه بعضی از نهادها انگار اصلا نمیخواند کاری برای کسی انجام دهند خوصوصا برای تولید.به نظر من تنها راهش پیگیری های مستمر و بدون وقفه و خیلی راحت بگم بایستی موی دماغشون بشید.
  باتشکر از زحمات همه شما بزرگواران

 2. محسن گفت:

  با سلام فکر کنم هدف این طرح خالی از سکنه کردن شهر نصرآباد است چون کمترین مهاجرت را در شرق اصفهان مردم این شهر دارند و حالا می خواهند با این طرح آنها را مجبور به مهاجرت کنند.
  اگر می خواستند کمکشان کنند تا در جرقویه بمانند دو طرح دیگر اجرا می شد.

 3. صادق گفت:

  بلای خشکسالی و بدبختی کم بود این طرح هم اضافه شد چرا کسی به فکر مردم شرق نیستن بابا یکی پیدا بشه اشتغال به درد خور درست کند نه محیط زیست مردم را خراب کند. مگر اینجا آزمایشکگاه هستش بهترین خاک را دارد برای کشاورزی آب بیارند تا کشت کنند یا دامپروری بزنن مردم شغل خودشان را داشته باشند.

 4. محسن گفت:

  با سلام
  نصرآبادی ها غالیا اهل مهاجرت به شهرهای بزرگ نیستند به همین جهت بیشترین رشد جمعیت را در شرق اصفهان دارد
  خوب اگر دامپروری و مجتمع معدنی زده شود کهخ دیگر کسی مهاجرت نمی کند همه وضعشون خوب میشه و مهاجرت نمی کنند
  این طرح ویژه می خواهد نصرآبادی ها را فراری بده تا نصرآباد خالی از سکنه بشه.

 5. صادق گفت:

  بلای خشکسالی و بدبختی کم بود این طرح هم اضافه شد چرا کسی به فکر مردم شرق نیستن بابا یکی پیدا بشه اشتغال به درد خور درست کند نه محیط زیست مردم را خراب کند. مگر اینجا آزمایشکگاه هستش بهترین خاک را دارد برای کشاورزی آب بیارند تا کشت کنند یا دامپروری بزنن مردم شغل خودشان را داشته باشند.

 6. حاج ولی گفت:

  سلام و خدا قوت
  با تشکر از اصفهان شرق به پاس انتشار این موضوع و قدردانی از ابراز لطف و اظهار نظر دوستان بزرگوار ، امیدواریم مسوولان محترم درد اصی جامعه را که اشتغال و معیشت است درک نموده و مانع اجرای طرح های خطر ناک و ضد اشتغال شوند.

 7. همون طور که میدانیم پسماندهاي ويژه به پسماندهايي گفته مي شود كه به دليل بالا بودن حداقل يكي از خواص خطرناك از قبيل سميت ، بيماري زاي ، قابليت انفجار يا اشتعال ، خورندگي و مشابه آن به مراقبت ويژه نياز داشته باشد با وجود این همه خطرات پس چرا باید اجازه احداث چنین مکان در این شهر داده شود (که البته احداث مکان های قبلی دیگری نظیر کمپوست سازی در منطقه اثراتی بر کشاورزی منطقه داشته است) وبا این کارشون آسیب جدی به محیط زیست این منطقه زده میشود

 8. حاج ولی گفت:

  سلام
  نصرآباد و دیگر جاهای شرق پسماند ویژه تولید نمی کنند که بخواهند تاوان آن را بدهند ، پسماندهای ویژه جاهای دیگر تولید می شود ، چرا اینجا باید منتقل و دودش در چشم مردم بی گناه برود.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.