سرویس: اجتماعی ۱۰:۰۸ - پنج شنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵

عاقل را اشارتی بس است...

حجاب خدانمایی است

در این زمانه ناسپاس که مقتدرترین حکومت شیعه در تاریخ اسلام در آغوش او نشسته، برای آن ها که دغدغه فرهنگ دارند زندگی، در این ولنگاری مردن تدریجی شده است، چون هر روز یک گوشه از دین و فرهنگ را مورد هجمه قرار می دهند و آنها نا آرام اند

به گزارش اصفهان شرق/ حجت الاسلام محمد ادریسی (حوزه علمیه کاشان)

در روزگار ناسپاسی که همه خود را به نمایش می گذارند، داشتن «حجاب» خدا‌نمایی است؛ جدای از اینکه حجاب زن، نیاز برخاسته از فطرت خود اوست و برای زنان عبادت محسوب می شود، برای این هم هست که مردان حیا کنند و پشت پرده‌ی چشم‌هایشان فکر نکنند که زنان، عروسک خیمه‌شب‌بازی و ابزار برای رسیدن به هوس ها هستند و هر رفتار زننده و گستاخانه‌ای که خواستند می‌توانند در مقابل آنها بکنند.

بدحجاب ها و کم حجاب ها یک جور نیستند و تیپ های مختلفی دارند:

آدم هایی هستند که مادرها و پدرها و رسانه ها و بعد نهادهایی نداشتند که داشتن‏ و چگونه داشتن‏ و براى چه داشتن حجاب را خوب به آنها بیاموزند که لازم است خودشان بروند با تحقیق بیاموزند و منتظر کس دیگری نمانند.
دسته ای هستند که تابع جو حاکم و مدها و مدل ها بوده و شعارشان، همرنگ جماعت شدن است که لازم است بهترین الگوها به آنها معرفی شود که شکل آنها شوند.
گروهی فکر مى کنند نشان از تمدّن است در حالی که تمدن ایرانی اینگونه نیست. بعضى ها کمبود شخصییتی دارند و این ناشی از ضعف روحی است. افرادی هم ندانسته پا روی آگاهی خویش می گذارند و با خویشتن لجبازی می کنند. اشخاصی هم بجای اندیشیدن، قربانی ژست ها و گنده گویی های روشنفکرنماها در داخل و خارج می شوند که بایست تحلیل گری بیاموزند و با زیرکی آلت دست آنها نشوند.

انگشت شماری هم می خواهند به مذهب دهن کجى کنند درحالی که به عقلانیت و علمانیت که پشتوانه برای این وظایف است هم دهن کجی می کنند.
در این زمانه ناسپاس که مقتدرترین حکومت شیعه در تاریخ اسلام در آغوش او نشسته، برای آن ها که دغدغه فرهنگ دارند زندگی، در این ولنگاری مردن تدریجی شده است، چون هر روز یک گوشه از دین و فرهنگ را مورد هجمه قرار می دهند و آنها نا آرام اند.
چه بسا برای اینکه فقط چند نفری چه زن و چه مرد راه خود را پیدا کنند مدت ها باید رفت و آمد داشت تا بینش داد و نیش و کنایه ها شنید و هزینه ها و عمرها خرج شود و گفتگوها کرد و دلیل و استدلال نمود و طرح ها تقدیم و پیاده کرد تا آن افرد در اجتماع اصلاح شوند.
خلاصه اینکه حشمت و حرمت بانوان در این است که انگشت نما نشوند.
پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمود: «لباسی بپوش که انگشت نمای مردم نشوی و عزت و احترامت هم محفوظ بماند».
البته این سخن فقط برای بانوان نیست که مردان را نیز شامل می شود به هرحال در قرآن و روایات ما آیات و نشانه های فروانی از حجاب هست و یکی از آنها برای عاقل ها کفایت می کند که عاقل را اشارتی بس است.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.