سرویس: اجتماعی ۱۵:۱۱ - دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان:

مرزبندی میان بخش خصوصی و دولتی در حوزه میراث فرهنگی اصفهان شکسته شد

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با بیان اینکه در برگزاری شورای جهانی صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی و فعالان این بخش خصوصی همکاری دارند، گفت: مرزبندی میان بخش خصوصی و دولتی در حوزه میراث فرهنگی اصفهان شکسته شد.

به گزارش اصفهان شرق، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان، فریدون اله‌یاری در نشست هم‌اندیشی ویژه برگزاری شورای جهانی صنایع‌دستی اظهار داشت: دبیرخانه اجرایی نشست، به‌صورت هفتگی با تمامی نهادهای فرهنگی مؤثر در برگزاری این نشست جلساتی را ترتیب می‌دهد تا به این طریق بتوانیم با تشریک‌مساعی با یکدیگر، افتخار دیگری را برای جمهوری اسلامی ایران رقم بزنیم.

وی درباره دبیرخانه اجرایی شورای جهانی صنایع‌دستی تأکید کرد: این دبیرخانه با همکاری صمیمانه تشکل‌های غیردولتی و فعالان عرصه‌های میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از دو ماه قبل به‌صورت منسجم تشکیل‌شده است تا از این طریق بتوانیم با برگزاری هرچه بهتر این نشست بین‌المللی جلوه دیگری از ارزش‌های فرهنگی و هنری ایران و به‌ویژه دیار نصف جهان را به تمامی جهانیان ارائه کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در ادامه سخنانش به تاریخچه پدید آمدن هنر در فلات مرکزی ایران اشاره کرد و افزود: ایرانیان از بیش از ده‌ها هزار سال قبل با اختراع ابزارهای مختلف که نشانی از هنر هم در آن‌ها یافت می‌شد، این تفکر والای انسانی یعنی هنر را در این خطه پدید آوردند و سپس، جلوه‌های ارزشمندی از هنر را پدید آوردند که روح بشر را برای تکامل و ادامه حیات خویش تلطیف می‌ساخت، زیرا از هزاران سال قبل تاکنون، جهان به هنر اصفهان خیره شده است.

وی به جایگاه صنایع‌دستی ایران و اصفهان در جامعه بین‌المللی اشاره کرد و افزود: بر اساس آخرین برآوردهای سازمان میراث فرهنگی، هم‌اینک از مجموع بیش از ۶۰۰ رشته صنایع‌دستی موجود در جهان، ۲۹۷ رشته هنرهای سنتی در ایران فعال است و در این میان با احتساب هنرهای مربوط به فرش‌بافی، ۱۹۹ رشته صنایع‌دستی متعلق به اصفهان است.

اله‌یاری ادامه داد: باوجود نزدیک به یک‌سوم صنایع‌دستی جهان در اصفهان، تلاش شده تا اصفهان پس‌ از آنکه به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی(در سال گذشته) انتخاب شد، امسال به‌عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران و به‌ویژه به‌عنوان نماینده قاره کهن آسیا برگزارکننده هجدهمین نشست شورای جهانی صنایع‌دستی باشد، بنابراین این رخداد فرهنگی که نتیجه دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است، می‌تواند نقش مهمی را در معرفی هنرهای سنتی ایرانی به جهانیان و همچنین نسل‌های آینده ایرانی به‌عنوان نشانی ارزشمند از هویت ایفا کند.

وی به تاریخچه پدید آمدن شورای جهانی صنایع‌دستی اشاره کرد و افزود: این شورا در سال ۱۹۶۴ میلادی تأسیس شد و ایران در سال ۱۹۶۷ به عضویت آن درآمد، بنابراین در یک رقابت فشرده موفق شدیم تا پس از ۴۹ سال، ایران به‌عنوان میزبان هجدهمین نشست این شورا انتخاب شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان بیان کرد: برگزاری موفق این نشست مرهون همکاری مشترک سازمان میراث فرهنگی و فعالان بخش خصوصی در حوزه‌های صنایع‌دستی و گردشگری است بنابراین مفتخرم که به این نکته تأکید کنم که هم‌اینک در اصفهان تمامی مرزهای میان بخش دولتی و خصوصی در حوزه‌های مربوط به میراث فرهنگی شکسته شده و همگی با همکاری یکدیگر و باقوت در جهت برگزاری این نشست گام برخواهیم داشت.

وی خطاب به اصحاب رسانه تصریح کرد: بدون شک همکاری و همفکری همگی شما، نقش مؤثری در برگزاری این نشست خواهد داشت، زیرا معتقدیم این نشست متعلق به تمامی آحاد جامعه است و برگزاری هرچه بهتر آن با همکاری یکدیگر، ضامن پیشرفت، توسعه و ترقی کشور عزیزمان ایران است.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.