سرویس: اقتصادی ۱۵:۲۰ - پنج شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۵

واردات برنج ۵۷ درصد افزایش یافت

در ۴ ماهه سال جاری۴۷۵ میلیون دلار برنج به کشور وارد شده است که در صورت مقایسه آن با واردات ۳۰۲ میلیون دلاری مدت مشابه سال گذشته ، افزایش ۵۷ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش اصفهان شرق، گمرک کشور عملکرد ۴ ماه تجارت کشور را منتشر کرد که این گزارش شامل “افزایش ۲۱ درصدی صادرات غیرنفتی”  و  “واردات و ۱۲ میلیارد و ۸۶۵ میلیون دلاری” است.

با وجود اینکه تراز تجاری کشور مثبت بوده و با افزایش ۴ میلیارد دلاری، بهترین عملکرد تجارت خارجی خود را در سال‌های اخیر تجربه کرده اما وضعیت واردات کالاهای اساسی به کشور کماکان نگران‌کننده است.

از ۵ محصول عمده وارداتی به کشور ۴ محصول آن  محصولات استراتژیک کشاورزی است و امسال نیز دور باطل واردات و وابستگی این محصولات ادامه دارد.

بنابراین گزارش، بعد از حاشیه‌های که در مجلس بر سر واردات برنج پیش آمد و شروع شدن فصل برداشت، واردات این محصول از ۳۱  تیرماه ممنوع شد اماهمین مدت نیز کافی بود که رقم زیادی برنج به کشور آید.

بر این اساس در ۴ ماه ابتدایی سال جاری ۴۷۵ میلیون دلار برنج با  سهم ارزشی ۳ و ۷۰ صدم درصد به کشور آمده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به رقم  ۳۰۲ میلیون دلار و وزن ۲۹۱ هزار تن،  افزایش ۵۷ درصدی  را تجربه کرده است.

در همین مدت میزان واردات ذرت دامی ۳۳۵ میلیون دلار و سهم ارزشی آن  ۲ و ۶۰ صدم درصد، لوبیای سویا ۳۱۵ میلیون دلار و سهم ارزشی آن  ۲ و ۴۵ صدم درصد، کنجاله سویا  ۲۴۰ میلیون دلار و سهم ارزشی یک و ۸۷ صدم درصد بوده است.

میزان واردات قطعات منفصله برای تولید اتومبیل سواری بنزینی (ردیف ۸۷۰۳) با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ درصد تا کمتر از ۳۰ درصد به استثنای لاستیک نیز در این مدت به ارزش ۲۲۷ میلیون دلار و سهم ارزشی  یک و ۷۷ صدم درصد بوده است.

گفتنی است که بر اساس اعلام گمرک در این مدت  ۱۲ میلیارد و ۸۶۵ میلیون دلار انواع کالا به وزن  ۹ میلیون و ۹۵۸ هزار تن وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال پیش از نظر وزن ۱۲ و ۷۹ صدم درصد و از لحاظ ارزش ۷ و ۱۲ صدم درصد کاهش داشته است.

افزایش ۲۱ درصدی صادرات غیرنفتی

به گزارش تسنیم صادرات غیرنفتی کشورمان  در چهار ماهه اول سال‌جاری افزایش مناسبی داشته و با رسیدن به بیش از ۱۶ میلیارد دلار، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، در چهار ماهه نخست امسال ۴۱ میلیون و ۱۶۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۶ میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از حیث وزن ۳۶ و ۳۷ صدم درصد و ازلحاظ ارزش ۲۱ و ۱۱ صدم درصد افزایش نشان می‌دهد.

عمده‌ترین کالاهای صادراتی کشورمان در ۴ ماهه نخست امسال محصولات پتروشیمی با ۱۳ میلیون و ۴۳۸ هزار تن و ارزش ۵ میلیارد و ۶۷۹ میلیون دلار بود و سهم ارزشی سایر کالاها ۶۵ و ۱۸ صدم درصد بوده است.

متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در این مدت ۳۹۶ دلار و متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی یک هزار و ۲۹۲ دلار بوده  و کشورهای چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، ترکیه و هند پنج کشور عمده صادرکننده کالا به ایران بوده‌اند.

تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.