سرویس: اجتماعی 00:08 - شنبه 29 خرداد 1395

قابل توجه مسئولان منطقه جرقویه علیا؛

صدای مظلومیت صنایع دستی جرقویه به گوش می رسد/ اشتغال و رونق اقتصادی در زیر دستان هنرمند روستاییان

صاحب یکی از صنایع دستی شهر حسن آباد گفت: بعد از 20 سال فعالیت، هیچ مسئولی از کارگاه من بازدید نکرده و هیچ حمایتی صورت نگرفته است.

به گزارش اصفهان شرق، همه ما باید، با تمام توان به دنبال توسعه صنایع دستی و صنعت گردشگری در کنار حفظ میراث فرهنگی استان اصفهان خصوصا شرق اصفهان باشیم زیرا مردم منطقه می توانند به منظور ادامه حیات اقتصادی و فرهنگی خود جایگزین مناسبی برای صنایع مرتبط با کشاورزی داشته باشند.

استان اصفهان با ۳۰ هزار هنرمند صنایع دستی و ۱۹۶ رشته و همچنین دومین شهر جهان به لحاظ صنایع دستی، شناخته شد و در این خصوص باید اهتمام ویژه ای به این امر داشته باشیم.

به همین منظور و پس از درخواست صاحبان صنایع دستی از انعکاس مشکلاتشان، به جمع آنها رفته و مقدمات گفتگو با هنرمندان ناشناخته را تدارک دیدیم.

DSC08615

حسن صادقی معروف به حسن علی غلام  65 ساله حدود 20 و اندی سال به کار بافندگی مشغول است و  محصول کارگاهش، گاله دراندازه های کوچک می باشد ( گاله ها در انداره های کوچک، متوسط و بزرگ وجود دارد) که ابتدا در منطقه جرقویه حدود  20نفر از این نوع کارگاه داشته و امروزه فقط حسن علی در منطقه به این کار مشغول است.

وی دلایل رها کردن این صنعت دستی توسط افراد را این گونه عنوان کرد: تا چند سال قبل شرکت تعاونی بافندگان در حسن آباد وجود داشت و نخ را برای ما با قیمت مناسب فراهم می کرد ولی امروزه این شرکت دیگر فعالیتی ندارد و ما باید نخ را از چند نفر به صورت آزاد خریده و برای انها به صورت دستمزد این گاله را تولید کنیم .

حسن صادقی دلیل دوم را عدم حمایت ارگان های ذیربط عنوان و تاکید کرد: بنده بعد از 20 سال در یک کارگاه کوچک کار می کنم ولی هنوز هیچ مسئولی چه از شهرستان چه از منطقه حتی جهت دلگرمی ما از کارگاه ما بازدید نکرده اند.

بی توجهی دولت به صنعت ریسندگی و بافندگی و از بین رفتن شرکت تعاونی های انها و سر درگم بودن تولید کنندگان نیز یکی از دلایل از بین رفتن این صنعت شده است.

DSC08618

وی در خصوص میزان بافندگی این گاله ها، گفت: ماه مبارک رمضان روزی یک و یا دو عدد از این گاله ها می توانم ببافم ولی در روزهای دیگر 3یا 4 تا هم می توان بافت.

این هنرمند جرقویه ای از میزان هزینه ها این گونه عنوان کرد: نخ را کیلویی 4 هزار تومان به ما می دهند و بعد از بافتن کیلویی 8 هزار تومان می خرند ( البته نخ های قبلی بسیار خوب بود ولی نخ های امروزی در صدی زیادی مواد پلاستیکی دارد و مرغوب نیست). اگر بازار خوب باشد که متاسفانه این چند سال بازارمیزان نیست؛ هر گاله حدود دو الی دوو نیم کیلو وزن دارند که با این تورم برای ما نیز با صرفه نیست ولی مجبورم با همکاری همسرم این کار را انجام دهم.

وی از استفاده گاله های بافته شده برای حمل بار مثل گندم، جو و برنج سخن گفت.

DSC08617

حسن صادقی صحبت های زیادی با مسئولان داشت ولی به صحبتی کوتاه اکتفا کرد و اظهار کرد: مسئولان که همیشه حرف از حمایت از روستایئان و قشر محروم می زنند در عمل نیز این کار را انجام دهند و اگر از صنایع دستی بیان کننده فرهنگ و تمدن ماست اگر مورد حمای انها واقع نشود، به زودی شاهد مرگش خواهیم بود.

اگر مسئولان، شرکت تعانی ایجاد و تولیدات ما را می خریدند و دست واسطه را از بین می بردند شاید بتوان تا حدی به این صنایع رونق داد چون امروزه با وجود خشکسالی های پی در پی و کاهش نزولات جوی کشاورزی هم در منطقه دیگر با صرفه نیست و ما می توانیم با رونق صنایع دستی به اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال و توسعه روستاها و شهر های کوچک برسیم و از مهاجرت روستایئان به شهر ها جلوگیری کنیم.

DSC08619

شایان ذکر است این نوع کارگاه بسیار ساده و می توان با چوب انها را ساخت و جای کمی هم اشغال می کند.

امید واریم دولت و مسئولان با حمایت از این قشر زحمت کش و رونق صنایع دستی که نسبت به صنایع دیگر در روستاها باصرفه تر است، توسعه روستا را سبب سازند و هم چنین از آلودگی های زیست محیطی نیز در امان باشند.

DSC08620

همچنین بخوانید:

یک نظر در مورد “صدای مظلومیت صنایع دستی جرقویه به گوش می رسد/ اشتغال و رونق اقتصادی در زیر دستان هنرمند روستاییان”

  1. شهروند حسن آبادی گفت:

    سلام بر این افراد زحمت کش که با دست رنج خود لقمه حلال بدست می اورند خدا قوت به شما بدهد

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.