سرویس: اجتماعی ۲۳:۱۰ - جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵

کارشناس فضای رسانه:

برخورد انقلابی در مقابله با آسیب های فضای مجازی مد نظر قرار گیرد/ وقفه در ایجاد شبکه ملی اطلاعات بخشی از پروژه نفوذ است

سید علیرضا آل داوود گفت: مقابله با آسیب های فضای مجازی، انقلابی برخورد کردن با پدیده اینترنت و اجرای انقلابی شبکه ملی اطلاعات است.

به گزارش اصفهان شرق، سال‌هاست موضوع فرهنگ در رأس تذکرات مقام معظم رهبری قرار و اشاره رهبر معظم انقلاب به بحث ولنگاری و بی‌اهتمامی فرهنگی، زیر سوال بردن نگاه غلط آن دسته از مسئولان است که در گذشته و هم اکنون، سهل‌انگاری در این خصوص رویه آنها در کارها بوده است.

طرح موضوع  توسط رهبری، تاکید بر نقش جدی نظارتی بر ولنگاری فرهنگی در جامعه امروز است و در این خصوص، مسئولان باید به بهترین شکل ممکن و با درایت کامل اقدامی پویا و مفید را به کار گیرند.

کارشناسان معتقدند که نیمی از آنچه در فضای مجازی به عنوان ولنگاری فرهنگی مطرح است، عدم سیاست گذاری کلان از سوی مدیران و سیاست گذاران فضای فرهنگی و نیمی دیگر مربوط به کاربران است.

در این خصوص سید علیرضا آل داوود در گفتگو با خبرنگار اصفهان شرق، با اشاره به بستر فضای مجازی به عنوان بخشی از پروژه نفوذ دشمن گفت: مقابله با آسیب های فضای مجازی، انقلابی برخورد کردن با پدیده اینترنت و اجرای انقلابی شبکه ملی اطلاعات است.

وی با توجه به مبحث نفوذ مد نظر رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: نفوذ فرهنگی و نفوذ جریانی به دو صورت اتفاق خواهد افتاد و در این خصوص نفوذ جریانی از طریق فضای مجازی رخ می دهد که می توان جاسوسی و تصویرسازی را از جرگه مقوله نفوذ مطرح کرد.

کارشناس رسانه و فضای مجازی افزود: در حوزه جریانی، شبکه سازی در داخل کشور با ابزارهایی نظیر پول و جاذبه های جنسی در تلگرام و شبکه های مجازی رها شده در فضای فعلی کشور درحال ترویج است و در بخشی دیگر، نداشتن سواد فضای مجازی و رسانه ای کافی و زمان ناصحیح استفاده از ابزارهای اینترنتی از دیگر آسیب های ناشی از ولنگاری فرهنگی در فضای مجازی است.

*تغییر سبک زندگی در پروژه نفوذ

وی هدف دشمن در فضای مجازی را تغییر آرمان، سبک زندگی افراد و باور جوانان عنوان و گفت: آماج نفوذ جریانی در فضای مجازی، نخبگان و تصمیم گیران هستند و امروز ابزارهای فضای مجازی این نفوذ را از سوی دشمن سرعت می بخشد.

آل داوود فضای مجازی رها شده در داخل کشور را زمینه بسترسازی جریان نفوذ دشمن بیان کرد و در این خصوص افزود: اعتیاد اینترنتی در بلند مدت می تواند بر روی فرد عارضه های بدی را بگذارد، که دست کشیدن از فعالیتهای خانوادگی و اجتماعی از آن جمله است.

وی با اشاره به نظر یکی از پژوهشگران اندیشکده مرکز امنیت آمریکای جدید به مقامات آمریکایی کاخ سفید از ایجاد استراتژیک تهاجمی تعویض اصلاحات سیاسی و اجتماعی در ایران، گفت: واشنگتن باید به ماندن در کنار افرادی که به دنبال اصلاحات سیاسی در کشور هستند ادامه دهد و در این خصوص در داخل کشور افرادی را در سطح تصمیم گیری و تصمیم سازی همراه کرد تا مراحل نفوذ بدون وقفه دنبال شود.

کارشناس مذکور ایجاد وقفه در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در داخل کشور را مصداق نفوذ دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد این شبکه در داخل کشور، می تواند مصداق اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از ولنگاری فرهنگی را سبب سازد و طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب در ایجاد هویت مستقل داخل کشور کمک خواهد کرد ولیکن برخی به دنبال ایجاد وقفه در این رابطه هستند.

وی با توجه به اینکه دشمن از نفوذ به دنبال سه مقوله مهم است، تاکید کرد:  تغییر در دستگاه های محاسباتی نظام؛ نظیر برجام، تقویت شبکه حامیان غرب در داخل و تغییر ذائقه فرهنگی و ترغیب مردم ایران در فضای مجازی؛ سه مقوله ای است که دشمن به دنبال آن برای نفوذ در کشور می گردد.

آل داوود با تاکید بر این مطلب که هدف دشمن، چیزی جز نفوذ نیست، افزود: شورای ملی ایرانیان آمریکا( نایاک) پرونده نفوذ را برای ایران برنامه ریزی می کند و متاسفانه در خروجی برخی برنامه های مهم نظیر برجام، نفوذ دشمن را مشاهده و دراین خصوص مسئولان باید اجازه این گونه رفتارها را به غرب ندهند.

*تلگرام بستر نفوذ غرب را فراهم کرد

وی با اشاره به اهداف ورود تلگرام در بین تعداد کثیری از ایرانیان، اظهار کرد: یکی از استفاده های دشمن از این فضا، حضور جریان سیاسی خاص و صرفا انتشار اخبار سیاسی در انتخابات ۷ اسفندماه بود و قطعا این جریان برنامه ریزی کرده تا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، نتیجه را به نفع خودش تمام کند و از این فضا استفاده لازم را ببرد.

کارشناس مسائل سیاسی در جنگ اطلاعاتی برنده را کسی نامید که از طرف مقابلش بیشترین اطلاعات را کسب کند و در این رابطه بیان کرد: دشمن از برخی رفتارها برای ضربه زدن به خودمان استفاده می کند و تا زمانی که شبکه ملی اطلاعات راه اندازی نشود، فضای مجازی محیط امنی برای مردم کشور نخواهد بود، در این رابطه باید این نکته را مد نظر قرار داد که در جنگ اطلاعاتی در دنیا، کشوری برنده خواهد شد که اطلاعات بیشتری از طرف مقابلش کسب کند.

وی حضور ارزشی ها در این فضا و عدم آسیب پذیری از خطرات فضای مجازی را منوط به داشتن سواد رسانه ای و اطلاعات کامل در این خصوص عنوان و اذعان کرد: ارزشی ها باید بدانند که زمانی که می خواهند در زمین دشمن، بازی کنند باید به شیوه خودی در جنگ نرم دشمن حضور یافته و تکنیک های عملیات روانی را به خوبی دنبال کنند تا در گودی که دشمن طرح ریزی کرده است، شکست نخورند.

آل داوود سرقت اطلاعاتی را یکی از اهداف دشمن در تلگرام عنوان و مطرح کرد: دشمن در فضای تلگرام ذائقه مردم را می شناسد و بر اساس برخی رفتارها برای ضربه زدن به خود فرد استفاده می کند و در این خصوص مسئولان باید این نکته را مد نظر قرار دهند که ایجاد مرکز مستقل می تواند اشرافیت ما بر فضای مجازی را بالا برده و از ایجاد درهم ریختگی و نفوذ در داخل کشور جلوگیری به عمل آید.

این موضوع ادامه دارد….

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.