سرویس: غیر تولیدی 14:30 - جمعه 31 اردیبهشت 1395

رئیس انجمن خبرگان کشاورزان استان اصفهان:

تونل بهشت‌آباد به نام اصفهان به کام دیگران/ زمین‌های کشاورزی بالادست زاینده‌رود از حق‌آبه اصفهان تغذیه می‌کند

رئیس انجمن خبرگان کشاورزان استان اصفهان با طرح این سؤال که چرا ۲۵۰ میلیون مترمکعب آبی که سهم اصفهان بود به استان دیگر رفته است، گفت: قرار بود ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب به اصفهان بیاید اما به استان‌های یزد و کرمان انتقال داده شده است.

به گزارش اصفهان شرق، اسفندیار امینی درباره تونل بهشت‌آباد اظهار داشت: تونل بهشت‌آباد یک بحث قدیمی است و با مطالعات و بررسی‌هایی که صورت گرفته، حجم آب این تونل یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب بود اما در طول 15 سال گذشته این میزان آب به دلایل نامعلوم دستخوش تغییر شد و به 580 میلیون مترمکعب آب تبدیل شد که قرار شد 250 میلیون مترمکعب این آب به اصفهان بیاید و درواقع این طرح به نام اصفهان و به کام دیگر استان‌ها شد.

وی با بیان اینکه اکنون 250 میلیون مترمکعب آب به استان یزد به اسم آب شرب رفته است، افزود: یزد استانی است که 940 هزار نفر جمعیت دارد و با فرض اینکه هیچ آبی از قدیم در این استان نبوده، نیاز واقعی آب این استان کمتر از 50 میلیون مترمکعب است اما بااین‌حال سالانه 65 میلیون مترمکعب آب به این استان انتقال داده می‌شود.

رئیس انجمن  خبرگان کشاورزان استان اصفهان با طرح این سؤال که چرا 250 میلیون مترمکعب آبی که سهم اصفهان بود به استان دیگر رفته است، بیان کرد: قرار بود 180 میلیون مترمکعب آب به اصفهان بیاید اما به استان‌های یزد و کرمان انتقال داده شد و این آب قرار بود جایگزین حق‌آبه زیست‌محیطی و کشاورزی استان اصفهان باشد و مشخص نیست که چه دست‌هایی پشت پرده است.

وی با بیان اینکه این انتقال آب به دلیل بحث‌‌های علمی، اجتماعی و مردمی نیست و لابی‌هایی صورت می‌گیرد که ما از آن بی‌خبر هستیم، تصریح کرد: درباره اصفهان یک جو اصفهان ستیزی وجود دارد و در هر زمینه در مقابل اصفهان مقاومت می‌شود و دلیل این موضوع عدم شناخت درست از اصفهان است و نمایندگان باید با انسجام بیشتری واقعیت‌های اصفهان را در سطح ملی مطرح کنند.

امینی ادامه داد: مسئولان همیشه سعی کردن که اصفهان را یک استان پرآب و رنگ نشان دهند، این در حالی است که همه اصفهان پل خواجو و چهارباغ نیست بلکه اصفهان متحمل مشکلاتی نظیر مهاجرت و ایجاد پروژه‌های ملی است که منافع آن ملی بوده اما به ضرر اصفهان هستند.

وی بیان کرد: باید با نشان دادن جاذبه‌های واقعی اصفهان، توسعه زمین‌های کشاورزی بالادست زاینده‌رود را که از حق مردم اصفهان تغذیه می‌شوند را نیز نشان داد هم‌چنین باید خشکی شرق اصفهان و فقر و کمبودهای استان را نیز در سطح کلان بیان کرد.

تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.