سرویس: اجتماعی ۰۹:۰۱ - جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

خداحافظی زودهنگام دولت با تأثیر برجام بر رشد اقتصادی

بعد از چندین ماه متوالی اصرار دولتی‌ها درباره افزایش رشد اقتصادی کشور با اجرای برجام، این وعده نیز از سوی محمد نهاوندیان رئیس دفتر روحانی پس گرفته شد.

به گزارش اصفهان شرق، از زمان امضای توافق هسته‌ای (برجام) در تیرماه سال ۹۴ مسئولان دولت به کرات بر تاثیر مثبت اجرای برجام بر رشد اقتصادی کشور تاکید می‌کردند.

بنابر وعده مسئولان دولت، رشد اقتصادی نزدیک به صفر کشور در سال‌های اخیر، با اجرای برجام با جهشی امیدوارکننده روبرو خواهد شد که در رفع مشکلات بیکاری و رکود اقتصادی کشور، بسیار موثر خواهد بود.

اما همانطور که سایر وعده‌های دولتمردان درباره آثار و برکات برجام، یکی یکی پس گرفته شده، روز گذشته رئیس دفتر روحانی تاثیر برجام بر رشد اقتصادی کشور را نیز پس گرفت و در نشست «برجام و اقتصاد مقاومتی، فرصتها و ظرفیتها» در محل وزارت امور خارجه  گفت: برجام قرار نیست برای ما رشد اقتصادی به همراه بیاورد.

* جهت یادآوری به نهاوندیان

اظهارنظر شگفت‌انگیز نهاوندیان درباره بی‌تاثیری برجام بر اقتصاد کشور، هرچند اعتراف به واقعیتی است که از سال گذشته منتقدان دولت مطرح می‌کردند، اما در تناقض کامل با وعده‌هایی است که دولتی‌ها در یک سال اخیر بارها مطرح کرده‌اند.

به عنوان مثال چند هفته پپیش محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت گفت: برجام فرصت سرمایه‌گذاری را در داخل برای رشد اقتصادی فراهم کرده، حال این که چگونه باید از این فرصت استفاده شود یا از فرصت پسابرجام از نظر اقتصادی چگونه استفاده کنیم، قابل توجه است.

نوبخت در نخستین نشست خبری خود در سال ۹۵ نیز از رشد اقتصادی ۶ درصدی پس از برجام خبر داده و گفته بود: با توجه به فرصت‌هایی که برجام برای کشور در سال ۹۵ فراهم کرده است، پیش بینی می کنیم که در این سال رشد اقتصادی بین ۵ تا ۶ درصد حاصل شود. مجامع بین المللی هم همین حدود رشد اقتصادی را برای ایران پیش بینی می‌کنند.

به گفته وی، فرصتی که رفع تحریم ها برای کشور حاصل کرده، به دنبال افزایش رشد اقتصادی از طریق تولید داخلی هستیم.

روزنامه رسمی دولت (ایران) نیز سال گذشته در گزارشی از بهبود چشمگیر اقتصاد ایران پس از برجام خبر داده بود.

محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور هم از قافله وعده‌ درباره تاثیر برجام بر رشد اقتصادی کشور عقب نمانده و گفته بود: با اجرایی شدن برجام پایه های توسعه اقتصادی ایران در حال تثبیت است و سیاست اقتصادی دولت در ارتباط با دنیا شتاب گرفته و مردم این را در زندگی حس خواهند کرد.

خوشبختانه با اجرای برجام امروز همه این امکانات در دسترس تولیدکنندگان ایرانی است و فضا برای رشد و توسعه مساعدتر شده است.

ادعای تاثیرگذاری برجام بر رشد اقتصادی کشور از وعده‌های شفاهی دولتمردان به گزارش‌های مکتوب و رسمی نیز کشیده شد به طوری که بانک مرکزی در شماره‌ ۷۲ فصلنامه روند اعلام کرد: پیش بینی می شود به دنبال اقدامات و تصمیمات صورت گرفته و انتظارات مثبت ناشی از رفع تحریم‌های اقتصادی علیه کشور با اجرای برجام، رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۵ از وضعیت به مراتب بهتری برخوردار باشد.

بانک مرکزی در گزارشی دیگر اعلام کرده بود: با اجرای  برجام رشد اقتصادی ایران افزایش می یابد. این توافق همچنین مسیر را برای رفع توقیف دارایی­ های مالی ایران هموار، دسترسی به منابع مالی خارجی را تسهیل و تجارت و سرمایه­ گذاری خارجی را به به طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

در نتیجه انتظار می ­رود در میان مدت و پس از اجرایی شدن توافق انجام شده، رشد اقتصادی ایران افزایش و ریسک­ کشوری کاهش یابد.

در عین حال و علی­رغم بهبود در روابط بین ­المللی ایران، ریسک ناشی از تاخیر در زمان اجرای توافق‌نامه همچنان وجود دارد.

حسن روحانی نیز بارها بر افزایش رشد اقتصادی کشور با اجرای برجام تاکید کرده بود.

روحانی حتی در پیام نوروزی نیز گفت: ان‌شاءالله خواهیم توانست با کمک یکدیگر به رشد دو برابری متوسط ۱۰ ساله گذشته برسیم. ما می‌توانیم با تلاش و کوشش همگانی به رشد ۵ درصدی برسیم؛ رشدی که نسبت به همه کشورهای همسایه‌مان، ان‌شاءالله بیشتر باشد، رشدی که بتواند رونق اقتصادی را بسازد و کارگران بیکار ما را به کارخانه‌ها و مزارع برگرداند و رشدی که بتواند جوانان عزیز فارغ التحصیل ما را به بنگاه‌های اقتصادی بکشاند.

مشرق

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.